zpět
iDNES: Nad Beskydy přijde vydatný déšť !!!

(31.05.2010, iDNES.cz) Nad Beskydy přijde vydatný déšť, hladiny stoupnou, varuje předpověď.

Meteorologové vydali s pondělním ránem novou výstrahu. V noci z úterý na středu přijdou nad severní Moravu a Slezsko dešťová mračna, ze kterých bude vydatně pršet. "V důsledku srážek očekáváme vzestupy hladin vodních toků, zejména v Beskydech a jejich podhůří," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav.

Pršet má v Beskydech už dnes. "Srážky se objeví zejména na Moravě a ve Slezsku, ale nebudou nijak kritické, očekáváme intenzitu 10 až 20 milimetrů. Intenzita se zvýší v noci z úterý na středu a ze středy na čtvrtek. Od čtvrtka pak budou opět slábnout a přecházet na západ a jih do Čech a do Rakouska," shrnul předpovědní model meteorolog Petr Dvořák.

Situace podle něj bude vzdáleně podobná nedávným povodním, tentokrát jsou však nejintenzivnější srážky očekávány na rozmezí Polska a Slovenska. "Je však velmi pravděpodobné, že přesáhnou i na území České republiky, do Slezska a na severovýchod Moravy," dodávají ve výstraze meteorologové.

V noci z úterý na středu očekávají meteorologové 20 až 35 milimetrů srážek během šesti hodin, během středy a noci na čtvrtek 20 až 40 milimetrů, v horských oblastech pak 40 až 60 milimetrů.

Vydatný déšť zřejmě zvedne hladiny řek v Beskydech a jejich podhůří. "Může být dosaženo povodňových stavů, situace však nebude tak kritická, jako byla v minulých dnech, kdy činily srážkové úhrny i 100 milimetrů. Hladiny řek dosáhnou prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i stupně druhého," dodal Dvořák s tím, že předpověď meteorologové budou ještě upřesňovat. Proto lidem doporučují sledovat média a webové stránky ČHMÚ.

Ničivé povodně se Moravou přehnaly už před dvěma týdny, nejhůře byl zasažen Moravskoslezský kraj. Způsobená škoda se odhaduje na téměř pět miliard korun, povodně si vyžádaly jednu oběť.

Autor: taj, iDNES.cz.
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.