zpět
Marek Pokorný: Paroubkovy rezervy

(Blog.iHNed.cz/pokorny-marek, 19.08.2010) V neděli jsem nestačil zírat nad žonglérským uměním expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Tedy konkrétně žonglováním s čísly o rozpočtu, když v Otázkách Václava Moravce haněl své nástupce a vychvaloval se, jaký byl v době, kdy seděl u premiérského kormidla, skvělý hospodář.

Sociální demokracie dle jeho slov za čtyři roky vlády v letech 2002 až 2006 vytvořila rozpočtové rezervy ve výši 150 miliard korun – například on sám odcházel v okamžiku, kdy na státním účtu byly rezervy 46 miliard korun.

Jenže vlády pravice za následné čtyři roky podle něj „spálily téměř 150 miliard rozpočtových rezerv“. (Oprosťme se od toho, že více než rok vládl úřednický kabinet.)

Připadá mi to jako když se v pondělí kouknu do ledničky a vidím tam jogurt. Je tam i v úterý, ve středu a ve čtvrtek – a tak vítězoslavně prohlásím: Mám čtyři jogurty.

Vždyť rezervy, které se převedly, se ve většině hned ten rok spotřebovaly – protože už byly vázány na určité projekty. Či se prostě rozplynuly v rozpočtu. A během roku se vytvořily nové. Rozhodně je nelze kumulovat tak, jak to dělá Paroubek.

Nejvíc ovšem Paroubek vyčítá Kalouskovi, že v roce 2008 využil „trik“ a rozpočet snížil účelově o šedesát miliard právě započítáním "jeho" rezerv.

Ale pokud to Kalousek přece jen udělal, nebyl vlastně dobrým hospodářem? Vždyť když rezervy rozpustím a díky tomu snížím dluh, tak snížím i náklady na jeho splácení. Takže z tohoto pohledu se držení vysokých rezerv – kterými se bývalý premiér chlubí – jeví jen jako zhůvěřilé plýtvání. Ale to Jiří Paroubek zajisté ví. *

A že to s těmi rezervami a ČSSD není tak jednoduché, svědčí i pohled do Libereckého kraje, který v uplynulých dvou týdnech postihly záplavy. A vyšlo najevo – když hejtman Stanislav Eichler doslova škemral o každou korunu pomoci – že kraj má na rezervním účtě pro všechny nepředvídatelné události pouhých 18 milionů korun, což je proti zmíněným desítkám miliard druhý extrém.

Autor: Marek Pokorný, Blog.iHNed.cz/pokorny-marek.
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.