zpět
Petr Žemlička: Klasická žárovka se vrací

(petrzemlicka.blog.idnes.cz, 18.10.10) Německý podnikatel Siegfried Rotthäuser začal prodávat "tepelné koule". Nejedná se o nic jiného, než o staré známé klasické žárovky, které nám slavná EU postupně zakazuje s odůvodněním, že nejsou dostatečně EKO ani BIO a mají malou účinnost. Nápad s tepelnými koulemi je výtečný - rázem tu máme vysoce efektivní tepelný zdroj s účinností přes 90 % a EU nemůže ani pípnout - tleskám ve stoje.

I když já bych se bil i za ten původní název "žárovka" a zakázal bych takto nazývat všechny ty ekobiozářivky. Vždyť "žárovka" je odvozena od slova "žár", a ten je synonymem vysoké teploty. Studené zářivky tak nesplňují představy EU o správném názvosloví. Pokud pomazánkové máslo není máslo, tak ani taková LED žárovka, která nevydává žár, by žárovkou neměla být nazývána.

Ať už se jedná o tepelnou kouli nebo o klasickou žárovku, je to daleko účinnější zdroj energie, než ty nové předražené rtuťové zářivky. Já tvrdím, že zářivka není ani finančně ani ekologicky výhodnější, než tepelná koule.

Uvažujme logicky: - v létě moc nesvítím, protože je dlouho světlo - výraznou většinu celoročního svícení spotřebuji v zimě - v zimě bývá zima a je potřeba topit - žárovka vydává světlo a teplo - žárovka vydává teplo tam, kde se nacházím, nikoliv někde u zdi - co žárovka protopí, o to méně mi topí topení - teplo ze žárovky tedy není odpad

Všechny výpočty o návratnosti investic do zářivky tímto dostávají vážnou trhlinu. V zimě totiž spořivka neuspoří ani korunu - co ušetří na teple, to se protopí radiátorem. Navíc tepelná účinnost žárovky je přes 90 %, zatímco u dálkového topení je účinnost výrazně nižší, proto je klasická žárovka pro vytápění vhodnější, než radiátor. Sice místnost nevyhřeje, ale topí efektivněji, navíc jen v místě, kde se nacházíme. Radiátor se pak postará o zbytek tepelné pohody.

Držím palce německému podnikateli a doufám v návrat žárovek, ať už pod původním názvem či jako tepelné koule, hřejivé baňky nebo jako euro-eko-přímotopy s integrovaným osvětlením.

Autor: Petr Žemlička, petrzemlicka.blog.idnes.cz.
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.