zpět
Politici na palubě letadla prosadili svoji vůli...

(12.01.2011, ČTK, jos) STŘEDA 12. 1. - Ruský Mezistátní letecký výbor předal polské straně závěrečnou zprávu o leteckém neštěstí u Smolenska, kde 10. dubna 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Rusové podle předpokladů oznámili, že za nic nemohou a že na vině jsou jen polští piloti a přiopilý generál letectva.

Na vyšetřování nehody se podíleli i polští odborníci a Varšava si zpočátku pochvalovala ruskou vstřícnost. Nyní ale je na polské straně znát rozhořčení. Čekalo se, že vyšetřovatelé oznámí, že vina leží na polských pilotech, ale předpokládalo se, že část zodpovědnosti přijmou i Rusové.

Původní ruský návrh závěrečné zprávy o příčinách katastrofy, předaný loni v říjnu, Varšava odmítla akceptovat. Polský premiér Donald Tusk vytkl dokumentu povrchnost, chyby a neopodstatněnosti některých závěrů. Poláci zprávu vrátili zpět.

Ještě v předvečer zveřejnění nové verze zprávy polští činitelé vyjádřili pochyby, zda Moskva stihla v krátkém čase polské výhrady zapracovat. Může za to pilot a jeho alkoholem ovlivněný velitel

Tragédii podle ruských expertů zavinili prezidentovi piloti, kteří se rozhodli přistát bez ohledu na nízkou oblačnost a nedostatečné vybavení letiště.

Ke katastrofě prý přispěli i vysoce postavení činitelé na palubě, kteří dali pilotům najevo, že přelet na záložní letiště není žádoucí, protože by se delegace nemusela včas dostavit na ceremonii. Podle serveru Fakt.pl zpráva navíc obsahuje informaci, že velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik měl v krvi alkohol. Píše se o 0,6promile. Již dříve se objevily spekulace, že v závěrečné fázi tragického letu vládní tupolev pilotoval sám Blasik.

Ruský expert Viktor Timoškin Expert v minulosti uvedl, že za nejpravděpodobnější považuje verzi, podle níž katastrofu nezpůsobila posádka, ale vysocí politici na palubě letadla, kteří prosazovali svoji vůli. "U nás zahynuli při leteckých nehodách čtyři gubernátoři. Vždy přikazovali pilotům, co mají dělat," sdělil již dříve Timoškin.

Autor: ČTK, jos
Zdroj: Blesk.cz
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.