zpět
Polsko: Populistický Kaczynski vs. Komorowski.

(21.06.2010, ČTK, iDNES.cz) Poláci si zřejmě v předčasných voleb prezidenta nevybrali. Podle průzkumů do druhého kola postoupili hlavní favorité - bratr zesnulého Lecha Kaczynského Jaroslaw a maršálek Bronislav Komorowski. Rozhodne se mezi nimi za čtrnáct dní. Komorowski získal více, podle odhadů 41 až 46 procent.

Nejvíc hlasů dostal Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Podle průzkumu institutu TNS OBOP se pro něj vyslovilo 41 procent voličů.

Do druhého kola postoupí také Jaroslaw Kaczynski, šéf pravicově-populistické strany Právo a spravedlnost a dvojče zemřelého prezidenta Lecha Kaczynského. Jaroslaw podle sondáže TNS OBOP získal 35,8 procenta hlasů.

Podle průzkumů jiných agentur, které se tázaly voličů odcházejících z volebních místností, získal Komorowski 46,2 procenta hlasů, respektive 45,7 procenta a Kaczyński 32,8 procenta, respektive 33,2 procenta hlasů.

Volby tak dopadly podle předpokladů, neboť zvolení v prvním kole se nečekalo. Stejně tak se očekávalo, že do druhého kola postoupí právě oba favorité, Komorowski a Kazcynski. o, že se Kaczynski stane největším soupeřem předsedy dolní komory parlamentu z liberální Občanské platformy, bylo jasné už když na konci dubna oznámil svou kandidaturu. (více o kandidatuře Jaroslawa Kaczynského)

Kvůli své osobní situaci po smolenské katastrofě, při které ztratil bratra, švagrovou i řadu spolupracovníků, byl Kaczynski v průběhu krátké kampaně oproti Komorowskému v jisté výhodě.

"Přijde mi, že někteří mají dojem, že Kaczynski si prezidentství zaslouží jako náhradu za smrt bratra, i když v demokracii je to dost divné," řekl podle ČTK předseda nezávislého Institutu pro veřejné záležitosti Jacek Kucharczyk.

Málokdo Poláky rozdělil tak jako Kaczynski

Řada Poláků ale Kaczynskému nemůže přijít na jméno, jen málokterý politik je dokázal v posledních letech rozdělit tak jako on. Pro mnohé je ztělesněním krajního konzervatismu, který odmítá uznat práva sexuálních menšin, omezit vliv katolické církve v zemi nebo debatovat o případné změně přístupu k potratům. Ten přitom patří k nejpřísnějším v Evropě.

Navíc oproti Komorowskému, který vidí budoucnost Polska v blízké spolupráci s Evropskou unií, se Jaroslaw Kaczynski podle Kucharczyka řídí filozofií, že zájmy Polska lze bránit jedině na účet jiných zemí.

Na druhou stranu, pokud vyhraje konzervativní katolík Komorowski, Polsko žádná liberální revoluce určitě nečeká. "Část voličů středu a levého středu bude se skřípěním zubů hlasovat pro Komorowského, protože nemají alternativu," tvrdí Kucharczyk.

Autoři: ČTK, iDNES.cz.
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.